Натуральна речовина (метил-гуанідо-оцтова кислота), яка відіграє ключову роль у відтворенні енергії на молекулярному рівні. В організмі людини міститься 100-140 г креатину, 95% з яких зосереджені у м'язах. Креатин має властивість накопичуватись у м'язах, і його запаси можуть бути збільшені, але не набагато. У відсутність фізичних навантажень організм щодня втрачає до 2 г креатину і стільки ж одержує (1 г синтезується самим організмом і близько 1 г надходить з їжею). Інтенсивні тренування збільшують втрати креатину. В організмі креатин присутній у двох формах: у вільній (чистий креатин) та у формі креатин-фосфату. У харчових продуктах та добавках - у формі моногідрату. Це пояснюється двома фактами: перший моногідрат більш стійкий до шлункового соку, ніж фосфат або чистий креатин (ці форми швидко руйнуються в шлунку); другий - надійшовши в м'язи, моногідрат креатину легко перетворюється на фосфат креатину.
На сьогодні креатин є дослідженим і ефективним препаратом прискорення синтезу АТФ, головного джерела енергії організму на молекулярному рівні.
Головна цінність креатину полягає в тому, що потрапивши у м'язи, він швидко перетворюється на креатин-фосфат (ключовий елемент утворення групи АТФ). Таким чином, збільшуючи запаси креатину в м'язах, ми збільшуємо обсяг сировини для виробництва АТФ, а отже, і енергетичний потенціал м'язів. Що з цього випливає? Пояснимо на прикладі: якщо зазвичай відмова м'язів у жимі лежачи у вас настає на 8-му повторенні, то збільшення в АТФ дозволить вам здолати 9-10 повторень. А це означає зростання сили!
Чим вище рівень креатину в м'язах, тим швидше відновлюється їхній енергетичний потенціал, і тим інтенсивніше ви можете тренуватися.
Крім того, що креатин нарощує силу, він також насичує м'язові клітини водою (гідрація), збільшуючи їх у розмірі та посилюючи приплив поживних речовин. В результаті прискорюється синтез білка та відновлення м'язів протікає набагато активніше.
В американських продуктах WEIDER використовують кристалізований креатин власного виробництва, який випускається в промислових масштабах для ринку США.
У німецьких – найякісніший креатин у Європі CREAPURE виробництва Degussa GmbH (Німеччина).
Фаза завантаження + Фаза підтримки рівня. Завантаження креатину займає 5-9 днів і передбачає щоденний прийом 0,3 г креатину за кожен кілограм ваги тіла (або 5 г креатину 4 десь у день). За цей час рівень креатину в м'язах досягає свого максимуму і більше не може підвищитися.
Надалі для підтримки цього максимального рівня потрібно щодня приймати всього 0,03 г креатину на кожен кілограм ваги тіла (3—5 г креатину на день). Фаза підтримки рівня триває 30-40 днів, потім перерва на 2-4 тижні та повтор циклу.
Без фази завантаження просто приймайте 3-8 г креатину на день (залежно від ваги тіла). При цьому максимальний рівень креатину в м'язах досягається через 3-4 тижні.
Після тренування або з ранку, бажано з виноградним соком (він покращує засвоюваність м'язами креатину).
Креатин утримує воду в м'язах, і фаза його завантаження супроводжується збільшенням у вазі та набуханням м'язів. Це плюс у період набору маси, але мінус під час відпрацювання рельєфу, тому в останньому випадку креатин приймайте за схемою 2.
Згідно з сучасними науковими даними ключовим фактором визначальним статура (як і шлях його зміни) є те, наскільки добре організм засвоює вуглеводи. За цією особливістю людей можна умовно розділити на 2 типи:
Організм нормально (легко) засвоює вуглеводи
Щоб наростити м'язи :
Успіх у корекції фігури залежить:
Організм погано засвоює вуглеводи
Щоб наростити м'язи:
Однаково успішно працюють всім типів метаболізму.
Правила-рекомендації розміщені за рівнем значущості кожного їх стимуляції зростання м'язів. Найважливіші – вгорі, менш важливі – внизу. Чим вище пріоритет правила, тим відповідальніше ставтеся до його виконання. Пріоритет 1 – вищий, 2 – середній і т.д.
Висококалорійна дієта є найголовнішою умовою стимуляції росту м'язів. На кожен кілограм ваги тіла ви маєте щодня споживати 32—40 ккал. Під час розрахунку раціону майте на увазі: 1 г білка = 4 ккал, 1 г вуглеводів = 4 ккал, 1 г жиру = 9 ккал.
Приклад: щоб заставити м'язи рости, чоловікові вагою 85 кг потрібно з'їдати 2800-3500 ккал на день.
Щодня споживайте по 2 г білка на кожний кілограм ваги тіла . Якщо це не допомагає, тобто м'язи не ростуть, незважаючи на те, що ви набираєте потрібну кількість калорій, збільште денну норму білка до 2,5 г на 1 кг ваги тіла. Налягайте на курку, нежирне м'ясо, яєчні білки, знежирені молочні продукти і, звичайно, пийте протеїнові коктейлі.
Приклад: щоб заставити м'язи рости, чоловікові вагою 85 кг потрібно з'їдати 170-210 г білка на день.
Щодня споживайте по 5 г вуглеводів на кожний кілограм ваги тіла . Якщо ви маєте дуже швидкий обмін речовин, збільште денну норму вуглеводів до 6—10 г на 1 кг ваги тіла.
Приклад: щоб заставити м'язи рости, чоловікові вагою 85 кг потрібно з'їдати 430-500 г вуглеводів на день.
За 45 хвилин до тренування випийте протеїновий коктейль (в ньому має бути близько 40 г сироваткового білка ), закусивши його булочкою або нежирним кексом. Ці швидкозасвоювані протеїн та вуглеводи значно послаблять дію катаболічних процесів на м'язи під час тренінгу.
Протягом 30 хвилин після тренування необхідно «вкинути» в організм 70-90 г швидкозасвоюваних вуглеводів плюс 30-45 г білка (переважно сироваткового). В принципі, все це можна отримати, випивши білково-вуглеводний коктейль, де співвідношення Білки: Вуглеводи = 1:2.
Харчуйте якнайчастіше. Прагніть підживлювати організм кожні 3 години . Саме через цей час після їди настає переломний момент, коли запаси глікогену (головне джерело енергії організму) виснажуються і ваш енергетичний рівень досягає тієї критичної позначки, після якої організм починає «поїдати» м'язи. Протягом дня у вас має бути 5-6 повноцінних прийомів їжі. Однак це зовсім не означає, що всі їди повинні складатися виключно зі звичайних продуктів харчування. 1-3 прийоми їжі на день можна сміливо замінити білково-вуглеводними коктейлями.
Зазвичай рекомендують пити до 8 склянок води на день , але якщо ви регулярно тренуєтеся, цю норму можна (і потрібно!) збільшити вдвічі.
Після тренування прийміть 5 г креатину з білково-вуглеводним коктейлем. Вуглеводи прискорюють доставку креатину до м'язів.
Приймайте 5-10 г глютаміну на день у два прийоми: з ранку натще і після тренування , бажано з креатином.
Приймайте 5-10 г ВСАА щодня до і після тренування .
Приймайте 5 г аргініну перед тренуванням .
Жири та жирові відкладення — далеко не одне й те саме! А незамінні жирні кислоти, або як їх ще називають, Омега-3 жири просто необхідні для росту м'язів. Вони підтримують нормальну роботу імунної системи, яка «чинить» м'язи та суглоби після стресу, викликаного фізичним навантаженням . Джерела Омега-3 жирів: лосось, скумбрія, тріска, сардини, лляна олія, волоські горіхи та гарбузове насіння.
Превалюючий процес утворення енергії в організмі, при якому глюкоза розпадається і в результаті утворюються молекули АТФ та молочна кислота.
Гліколіз може протікати двома способами:
Протікає без кисню. При цьому з однієї молекули глюкози утворюється 2 молекули АТФ і 2 молекули молочної кислоти, яка без кисню не може бути перетворена ні в що.
Забезпечує (за участю кисню) організм усією необхідною енергією майже 24 години на добу. Утворена внаслідок розпаду глюкози молочна кислота поглинає кисень і розщеплюється далі, утворюючи воду та вуглекислий газ (цикл Кребса). В результаті однієї молекули глюкози утворюється 38 молекул АТФ.
Хоча анаеробний гліколіз поступається аеробному у виробленні АТФ в 19 разів, але при цьому випереджає його за швидкістю майже в 40 разів, що робить анаеробний гліколіз вдвічі продуктивнішим за аеробний — в одиницю часу він «штампує» вдвічі більше АТФ, ніж аеробний. Саме тому організм вибрав анаеробний гліколіз як аварійний процес видобутку енергії, який запускається на повну силу лише в ті моменти, коли потрібно негайно накачати дуже багато енергії. Найбільш яскравий приклад такої ситуації - силова вправа, яка включає в роботу масу м'язів.
Основна та універсальна сировина для утворення енергії в організмі
Аденозин-три-фосфат являє собою нуклеїнову кислоту, до складу якої входять три високоенергетичні елементи (фосфату). Коли третій у ланцюжку фосфат відокремлюється від АТФ (розпад АТФ), відбувається дуже потужний викид енергії (у десятки разів сильніший, ніж за будь-якої іншої реакції утворення енергії в організмі), який використовується для забезпечення самого енергоємного процесу — скорочення м'язів .
Реакції утворення та розпаду АТФ протікають в організмі безперервно, вони можуть лише згасати (коли ви спите) або навпаки, прискорюватись (під час фізичних навантажень). Молекули АТФ синтезуються і відразу розпадаються, забезпечуючи організм енергією.
Якщо виробництво АТФ не встигає за потребами енергії, відразу генерується сигнал втоми, блокуючий м'язові скорочення до того часу, доки утворюється необхідну кількість молекул АТФ. Силові вправи дуже швидко «випивають» весь запас АТФ, і для його відновлення потрібно нехай короткий, але все ж таки час. Цим пояснюється перерва між сетами.
За великим рахунком, запас енергії, зосереджений у вуглеводах, жирах та білках, стає доступним для організму лише у формі АТФ , яка утворюється внаслідок численних хімічних реакцій розщеплення цих поживних речовин.
Печіння у м'язах, що наростає з кожним новим повторенням, яке врешті-решт змушує кинути штангу… Винуватцем усьому молочна кислота (лактат). Вона має дуже сильні кислотні властивості: при розчиненні у воді (а м'язова клітина на 70% складається з води) виділяє велику кількість вільних іонів водню (Н+) . Саме ці іони дратують болючі рецептори м'язи і викликають печіння. Чим більше іонів, тим сильніше пече м'яз.
Молочна кислота утворюється у м'язах внаслідок анаеробного гліколізу. Він настільки швидко «штампує» молочну кислоту, що кровотік не встигає вимивати її з м'язових клітин і вона там накопичується. Як тільки її рівень стає критичним , зупиняється анаеробний гліколіз і настає м'язова відмова .
Потім організму потрібно кілька хвилин відпочинку, під час яких він виведе всю молочну кислоту, що утворилася, з м'язової клітини в кров, а потім через кровотік в печінку, де вона перетворюється в глюкозу. Так що не думайте про молочну кислоту лише погане. Насправді, вона одне з джерел енергії , яке просто не завжди грає на вашому боці.
Білково-вуглеводні порошки для коктейлів або, як кажуть, гейнери, є основою спортивної дієти. Це — «штанги та гантелі» раціону кожного атлета, без яких нема чого й мріяти про побудову значних м'язових обсягів. Ці коктейлі забезпечують ваш організм додатковою кількістю поживних речовин та калорій, які вкрай необхідні для створення всіх умов зростання м'язової маси та заповнення запасів енергії, що розтрачуються під час тренувань.
Світовий стандарт гейнерів нарощування м'язової маси.
Більшість атлетів у період набору маси чомусь роблять основну ставку на специфічні добавки чи фармпрепарати. Це помилка! Калорії чи енергія — ось що насправді тут грає першу скрипку. Саме висококалорійна дієта є головним фактором, що визначає зростання м'язів. Судіть самі: щоб змусити м'язи зростати, насамперед необхідно зарядити енергією цілих три глобальні процеси — силове тренування як таке, відновлення м'язів після тренування та синтез білка в м'язових волокнах, завдяки якому вони якраз і додадуть у розмірах.
Проте забезпечення енергією — хоч і першорядне, але зовсім не достатня умова. Для успішної роботи «фабрики з нарощування м'язів», крім енергії, знадобиться ще й «сировина» — вуглеводи, білки, жири, анаболічні фактори, вітаміни, мікроелементи та вода. Причому склад цієї «сировини» багато в чому визначає як швидкість, і масштаб зростання м'язів.
Для вирішення всіх частин цього складного завдання якраз і було розроблено знамениту лінію продуктів MEGA MASS. Вони містять ударну дозу легкозасвоюваних вуглеводів (потужне джерело енергії для високоінтенсивних тренувань та всіх обмінних процесів); яєчний, молочний і сироватковий протеїни високого ступеня очищення (будівельний матеріал для м'язів); потужний комплекс вітамінів та мікроелементів (антиоксидантний захист організму), а також креатин та глютамін.
Коктейлі MEGA MASS — оптимальне харчування після тренування та водночас збалансований замінник їжі, яким можна сміливо замінити повноцінний обід, сніданок чи вечерю. Ось уже 60 років MEGA MASS використовують мільйони атлетів по всьому світу. Він став для них чимось звичним та стандартним. Це сталося насамперед тому, що MEGA MASS завжди доводив свою результативність та допомагав побудувати міцні м'язи.
Так, відрізняються. Понад те, відрізняються навіть однойменні продукти Mega Mass, випущені різних заводах.
Причому не лише за смаком, а й за складом.
Це зроблено для того, щоб кожен атлет міг завжди підібрати саме ту формулу Mega Mass, яка максимально відповідає його смаковим перевагам та особливостям обміну речовин його організму (засвоюваність, сприйнятливість до того чи іншого виду вуглеводів та амінокислотного набору).
На замітку: кожні 2-3 роки формули Mega Mass удосконалюються, вбираючи нові досягнення в галузі спортивної медицини і дієтології.
Білок – головний будівельний матеріал м'язів. Він складається з амінокислот, з'єднаних між собою у довгі ланцюжки. Потрапляючи в організм, білок розщеплюється окремі амінокислоти. Потім, всмоктуючи через стінки тонкого кишечника, вони надходять у кров і розносяться до м'язів, в яких використовуються як будівельні блоки для утворення нових ланцюжків амінокислот або розщеплюються, виділяючи при цьому енергію.
Кожні 100 г білка містять 16 г азоту (його найпростіше виділити в лабораторних умовах). Знаючи скільки азоту міститься у їжі, можна підрахувати кількість спожитого білка. Витрата протеїну оцінюється втратами азоту (шляхом сечовипускання). Азотистий баланс визначається різницею між азотом «на вході» та «на виході». Позитивний баланс азоту свідчить про те, що ви споживаєте більше протеїну, ніж його виводиться з організму. А це означає, що білок «захоплений» м'язами і вони ростуть (анаболізм). Негативний - ваш організм "поїдає" свої власні білки, а ви втрачаєте в м'язах (катаболізм).
Споживання білка для середньої людини становить 0,8 г на кожен 1 кг ваги тіла. Спортсменам же потрібно білка набагато більше: 1,8—2,5 г на 1 кг. А справжні профі збільшують цю норму навіть до 2-4 г!
Сам по собі протеїн є високомолекулярним з'єднанням, і його молекули (поліпептиди) досить великі для того, щоб відразу ж проникнути в м'язи, які здатні "перетравити" лише низькомолекулярні сполуки - окремі амінокислоти або пептиди (ді-і три-пептиди, відповідно, дві і три амінокислоти, з'єднані разом). Гідроліз та інші методи фільтрації дозволяють розщепити білок до пептидів, які, минаючи тривалий процес травлення в організмі, відразу ж прямують на будівництво м'язових тканин.
Показник якості білкового порошку, що оцінює його амінокислотний склад (у %) у порівнянні з еталоном, прийнятим Всесвітньою Організацією Охорони здоров'я за єдиний стандарт білкового концентрату, який може вживатися як складова частина повноцінної дієти. Концентрація амінокислот у білкових порошках, що розробляються спеціально для спортсменів, може бути вищою, ніж у еталонному порошку (відповідно їх хімічна цінність буде вищою 100 %). Однак, це зовсім не означає, що їхня біологічна цінність також вище 100%.
Найважливішим показником цінності білкового порошку, який демонструє, наскільки продуктивно він засвоюється організмом. Чим більше харчового білка перетворено на еногенний білок (той, з якого складаються тканини організму), тим вища його біологічна цінність (Biological Value).
Біологічна цінність (BV) обчислюється за такою формулою:
BV = 100 х Кількість засвоєного організмом білка / Кількість спожитого білка
Очевидно, що біологічна цінність білка не може перевищувати 100, тому що більше значення означатиме, що білка засвоїлося більше, ніж було з'їдено! Тим не менш, багато виробників у прагненні за будь-яку ціну завоювати покупця все ж таки вказують біологічну цінність своїх протеїнів 110 і вище.
По суті, біологічна цінність білкового порошку - це те, наскільки він близький до гіпотетичного ідеалу білкового порошку, який повністю засвоюється м'язами.
На замітку: що вище в білковому порошку концентрація незамінних амінокислот (тих, які синтезуються самим організмом), то вище його біологічна цінність.
Багатий на ВСАА, забезпечує м'язи білком протягом 7 годин.
Містить більше 90% білка в порошку та менше 5% жиру та вуглеводів.
Швидкозасвоюваний протеїн, багатий на L-глютамін.
Яєчний білок (альбумін): містить так звані амінокислоти, що містять сірки, які підвищують біологічну цінність протеїнового порошку.
За своєю біологічною цінністю, поживним та смаковим якостям перевершує білки тваринного походження. Крім цього, соєвий білок не містить холестерину, зміцнює серцево-судинну систему і просто незамінний у вашій дієті, якщо ви вирішили скинути зайві кілограми. Справа в тому, що процес схуднення так чи інакше пов'язаний з низькокалорійною дієтою, а дефіцит калорій неминуче веде до зниження рівня тироксину, який відіграє одну з ключових ролей перетворення жирових відкладень на доступне джерело енергії. Так ось, соєвий білок підвищує рівень тироксину, причому дуже ефективно.
Незважаючи на всі ці плюси, порошок соєвого білка довгий час був дуже непопулярним серед бодібілдерів: він погано розчинявся і засвоювався, містив надто багато жиру і вуглеводів. І це все тому, що виробникам спортивного харчування ніяк не вдавалося виділити ізолят соєвого білка, і вони випускали лише його концентрат (вміст білка в порошку було не вище 70-80%).
Команда вчених Weider Research Group вирішила це складне завдання та створила соєвий ізолят SOY 80+ Protein:
Всі живі організми подібні до того, що їх головною структурною одиницею є білок: клітини м'язів, зв'язок, сухожиль, внутрішніх органів сконструйовані з білків; Майже всі процеси в організмі також регулюються білками. У свою чергу, білки є високомолекулярними сполуками і є ланцюжками з 2000-3000 амінокислот. Порядок розташування амінокислот у величезній молекулі білка має найважливіше значення — він зберігає інформацію як про кінцевої структурі білка, а й його функції у процесах життєдіяльності всього живого організму.
Незважаючи на різноманіття білків, у переважній більшості випадків вони створені лише з 20 різних амінокислот, які прийнято називати протеїногенними або стандартними. Дефіцит хоча б однієї з них унеможливлює утворення багатьох білків, тому низький вміст будь-якої з амінокислот в раціоні харчування може істотно обмежити синтез білка і зростання м'язів.
Усі амінокислоти, з яких складаються білки живих організмів, знаходяться у вільній L-формі.
Роль амінокислот набагато ширша, ніж білків. Крім того, що амінокислоти є будівельним матеріалом всіх білків організму (включаючи білки м'язових тканин), вони беруть активну участь у багатьох обмінних процесах організму, які впливають на ріст м'язів, енергію та силу. Тому амінокислотні продукти умовно поділяють на 2 групи - амінокислотні комплекси та функціональні амінокислоти.
Незважаючи на різноманіття білків, у переважній більшості випадків вони створені лише з 20 різних амінокислот, які прийнято називати протеїногенними або стандартними. Дефіцит хоча б однієї з них унеможливлює утворення багатьох білків, тому низький вміст будь-якої з амінокислот в раціоні харчування може істотно обмежити синтез білка і зростання м'язів.
Чи не синтезуються організмом і можуть бути отримані тільки з їжею (м'ясо, риба, яйця, молоко).
Амінокислота з трійки ВСАА
Лейцин займає особливе становище у трійці ВСАА, оскільки:
Амінокислота з трійки ВСАА
Амінокислота з трійки ВСАА
Сприяє зростанню та відновленню всіх тканин організму, бере участь в утворенні карнозину.
Забезпечує засвоєння кальцію, бере участь в утворенні колагену (сполуки, що забезпечує міцність м'язів, хрящів, зв'язок та сухожиль), карнітину, а також у виробленні антитіл, гормонів та ферментів.
Блокує відкладення жирів у печінці, покращує роботу кишечника, бере участь у синтезі холіну та цистеїну, знижує рівень холестерину в крові, посилює вироблення лецитину печінкою, виводить важкі метали з організму.
Бере участь у синтезі гліцину та серину, зміцнює кістки та зв'язки, гальмує відкладення жирів у печінці, нормалізує роботу кишечника, прискорює розкладання сечовини (побічний продукт розпаду білка).
Релаксант, нормалізує сон, знімає занепокоєння та депресію, а також зміцнює імунітет.
Бере участь у синтезі тирозину, дофінаміну (піднімає тонус організму), тироксину, епінефрину та норепінефрину. Налаштовує на тренінг, покращує зв'язок «мозок-м'язів», пригнічує апетит та активізує обмін речовин.
Зазвичай синтезуються організмом, але в умовах стресу (фізичні навантаження, хвороба) виробляються в недостатніх кількостях або не синтезуються зовсім.
Збільшує виробництво окису азоту - найпотужнішого судинорозширюючого з'єднання. Покращує харчування м'язів. Збільшує продукцію гормону росту та інсуліну.
Амінокислота, що не входить до складу білків організму, проте при цьому бере активну участь у багатьох важливих обмінних процесах організму. Орнітин може перетворюватися на аргінін, пролін та поліаміни. Посилює ефективність аргініну та секрецію гормону росту. Має антикатаболічну дію та анаболічну активність.
Глютамін відноситься до умовно незамінних амінокислот. Це означає, що організм може виробляти L-глютамін, але не завжди.
Під час фізичних навантажень організм припиняє синтезувати глютамін та його запаси необхідно терміново заповнити.
Найпопулярніша для зростання м'язів амінокислота:
Основні функції:
Прекурсор дофаміну, епінефрину та норепінефрину (гормонів, що стимулюють розщеплення жирів) Знімає втому, стрес, втому, підвищує витривалість, концентрацію, спалює жир та пригнічує апетит.
Використовується для синтезу таурину та глютатіону (потужний антикатаболік). Прискорює відновлення, стимулює ріст м'язів та спалювання жирів. Потужний антиоксидант, особливо при сумісному прийомі з вітаміном С.
Синтезуються організмом.
Перетворюється на печінки на глюкозу (головне джерело енергії організму). Зміцнює імунітет.
Беруть активну участь у виведенні аміаку з організму. Знімають втому.
Приймає активну участь у регуляції нервової системи. Покращує настрій, знімає стрес та втому, нормалізує сон, покращує роботу мозку, блокує дію алкоголю, зменшує потяг до солодощів.
Відповідає за функціонування зв'язок та суглобів, підтримує працездатність серцевого м'яза.
Бере участь у процесах регуляції запасів глікогену в печінці та м'язах, підвищує імунітет.
Потужний антиоксидант, регулює енергетичні процеси, стимулює вироблення гормону росту, покращує функцію м'язового скорочення, нормалізує роботу мембран клітин та обмін речовин.
Окремі (ізольовані, поодинокі) амінокислоти. Створити такі амінокислоти можна лише шляхом молекулярного синтезу, тому їх ще називають синтезованими або синтетичними.
Комплекси із синтезованих амінокислот дорожчі за традиційні, отримані шляхом гідролізу білка. Однак вони і мають незаперечну перевагу: вміст амінокислот у кінцевому продукті повністю відповідає тому, що задумали розробники, до того ж у них відсутні «шлакові» продукти .
Раніше технологія матричного синтезу не дозволяла зробити амінокислоти виключно в натуральній L-формі: в кінцевому продукті однакова кількість містилася як L-, так і D-форма амінокислоти. Враховуючи, що D-форма засвоюється гірше за L-форму, споживачі віддавали перевагу амінокислотам, отриманим шляхом гідролізу перед синтетичними.
Але зараз ситуація різко змінилася – завдяки передовій технології корпорація WEIDER виробляє синтезовані аміно виключно у L-формі.
Тому не лякайтеся слова SYNTHETIC на етикетці — воно означає виключно спосіб виробництва амінокислоти (молекулярний синтез) і амінокислота абсолютно нічим не відрізняється від натуральної, яка «впаяна» в молекулу нашого білка.
Весь (або майже весь) набір стандартних амінокислот у вигляді пептидів. У порівнянні з цілісним білком, це набагато якісніший будівельний матеріал для м'язів, тому що організм здатний конструювати білкові молекули виключно з низькомолекулярних сполук (окремих амінокислот або дуже коротких пептидів - ланцюжків з декількох амінокислот).
Зазвичай амінокислотні комплекси одержують шляхом гідролізу білка, який розщеплює довжелезні білкові молекули на дрібні фрагменти (пептиди). Такі пептиди потрапляють у м'язи набагато швидше за молекули білка, тому що організму не потрібно витрачати час на їх перетравлення та розщеплення до окремих амінокислот. Для порівняння: якщо концентрат білка повністю надходить у м'язи за 2 години, то амінокислоти у таблетках – за 10 хвилин, а в рідкому вигляді – за 2 хвилини. Безумовно, окремі амінокислоти та пептиди набагато сильніше стимулюють зростання м'язів, ніж білок, оскільки за одиницю часу їх проникає у м'язи у багато разів більше, ніж амінокислот із цільного білка.
Саме висока швидкість всмоктування обумовлює час прийому амінокислот - тоді, коли м'язи гостро потребують підживлення будівельним матеріалом (перед і після тренування, відразу після сну).
Здавалося б чим, дрібніший фрагмент білка, тим швидше складові його амінокислоти проникнуть у м'язи. І можна припустити, що максимально швидкий фрагмент білка – це окрема амінокислота. Так вважався довгий час, проте нещодавні дослідження американських вчених спростували це припущення. Виявилося, що ланцюжки з двох-трьох амінокислот (ді-і трипептиди) проникають у м'яз за той же час, що й окремі амінокислоти, а іноді навіть швидше! Пояснення вчених таке: потрапляючи в кровотік, шляхом прямування в м'яз, деякі амінокислоти мають тенденцію з'єднуватися між собою в пептиди (на що, до речі, витрачається як час, так і енергія). І вже досягнувши м'язової клітки, знову розщеплюються на окремі амінокислоти. А ось ді-і три-пептиди не з'єднуються між собою і швидко «проскакують» у м'язи.
Weider Germany при створенні своїх комплексів амінокислот застосовує передову технологію гідролізу, яка гарантовано "нарізає" молекулу білка до найменших ланцюжків, що складаються максимум із 2-3 амінокислот. Тест інституту LEFO (Гамбург, Німеччина) підтверджує, що білкові фракції Amino Drink, Whey Amino складаються лише з трьох елементів: окремих амінокислот, ді- та трипептидів (ланцюжків із двох або трьох амінокислот).
На замітку: Згідно з доповіддю Адміністрації США з контролю за якістю продуктів і ліків більшість продуктів з етикеткою «100% гідролізат білка» насправді містять не більше 50% пептидів, а 50%, що залишилися, — білкові фрагменти, порівняні за довжиною з молекулою білка. Причин тому дві: перша - застосування недосконалих технологій гідролізу, друга - несумлінна реклама.
Одна або кілька окремих амінокислот, які використовуються для прискорення (гальмування) певних процесів, що впливають на ріст м'язів, силу, відновлення та спортивні показники загалом. До них відносяться: ВСАА (обмежують катаболізм), глютамін (прискорює відновлення та синтез білка), аргінін та орнітин (підсилюють синтез гормону росту), таурин (покращує роботу м'язів, антиоксидант, спальник жиру), гліцин (стимулятор нервової системи).
Лейцин, Ізолейцин, Валін
Відмінна риса цих трьох аміно - молекулярна структура з яскраво вираженими розгалуженими бічними ланцюжками. Саме тому їх називають BCAA (від англ. Branched Chain Amino Acid , що в перекладі - Амінокислоти з розгалуженими бічними ланцюжками ).
Кожна з амінокислот ВСАА незамінна, тобто. входить до складу білка м'язових клітин, але не синтезується в організмі, а може надійти лише разом із їжею чи добавками
Займає особливе становище у трійці ВСАА:
4 – 10 г залежно від ваги тіла.
Більшість компаній виробляють таблетки BCAA шляхом гідролізу білків, багатих на амінокислоти BCAA (наприклад з меляси — продукту переробки буряків).
В результаті виходять ланцюжки амінокислот, що містять як BCAA, так і інші аміно, про які виробники сором'язливо замовчують. Чи можна такий продукт назвати ВСАА? І про яке «оптимальне» співвідношення лейцину, ізолейцину та валіну може йтися?
Глютамін відноситься до умовно незамінних амінокислот. Це означає, що організм може виробляти L-глютамін, але не завжди.
Під час фізичних навантажень організм припиняє синтезувати глютамін та його запаси необхідно терміново заповнити.
Найпопулярніша для зростання м'язів амінокислота:
Основні функції:
5 - 10 г
Аргінін є умовно незамінною амінокислотою. Це означає, що він може бути синтезований в організмі людини (з цитруліну, орнітину та диметил-аргініну), але за певних умов. У дорослої та здорової людини аргінін виробляється організмом у достатній кількості. У той же час у дітей, підлітків і чоловіків після 30 років вироблення аргініну силами організму незначне або просто відсутнє. Крім цього синтез аргініну в організмі може бути суттєво загальмований фізичними навантаженнями та хворобами.
Аргінін є ключовим елементом (донатором) процесу утворення оксиду азоту (NO або нітрогрупи) в організмі. При дефіциті аргініну виробництво оксиду азоту в організмі просто припиняється. І відповідно прийом аргініну збільшує вироблення оксиду азоту. Саме завдяки цьому аргінін набув своєї неймовірної популярності серед спортсменів.
Незважаючи на те, що властивість аргініну підвищувати вироблення оксиду азоту було підтверджено багатьма дослідженнями, на аргінін ніхто не звертав уваги, оскільки донедавна оксид азоту розглядався вченими виключно як шлак, побічний продукт розпаду білка, причому вкрай шкідливий і згубний для живого. А спортсмени приймали аргінін лише в комплексі з іншими амінокислотами, як необхідну ланку для побудови білків м'язових клітин.
Ситуація змінилася лише наприкінці минулого століття після відкриття найважливішої ролі оксиду азоту в організмі людини.
Враховуючи, що оксид азоту дуже дорого синтезувати у чистому вигляді, вчені взялися за дослідження сполук, які так чи інакше впливають на вироблення оксиду азоту в організмі. Звичайно, насамперед згадали про аргініну, без якого утворення оксиду азоту просто неможливе. І численні дослідження принесли воістину багатий урожай.
Бум у вивченні оксиду азоту розпочався 1998 року. І що дивно, через лікарську помилку: при клінічних випробуваннях хворий випадково прийняв препарат, який містив оксид азоту. У результаті хворий одужав, вчені отримали Нобелівську премію за відкриття найважливішої ролі оксиду азоту в організмі людини.
Виявилося, що оксид азоту має сильну здатність розслаблювати стінки кровоносних судин, що призводить до їх розширення, а отже і до збільшення припливу крові до всіх органів .
Крім цього, вчені виявили безліч інших корисних властивостей оксиду азоту. Виявилося, що він бере активну участь у всіх обмінних процесах організму, а його дефіцит призводить до припинення вироблення багатьох гормонів і ферментів, що в кінцевому рахунку проявляється в розладі нервової та імунної систем, порушенні статевої діяльності і навіть дистрофії м'язів.
Відкриття судинорозширювальних властивостей оксиду азоту відразу привернула до нього увагу вчених із промисловості спортивного харчування. Судіть самі: розширення судин збільшує приплив крові до м'язів, а разом з нею та всіх поживних речовин, включаючи гормони, амінокислоти, вітаміни, що, безсумнівно, покращує умови протікання всіх процесів відновлення та зростання м'язів .
Природний діпептид, що складається з двох амінокислот (бета-аланін і гістидин), який є найсильнішим нейтралізатором кислого середовища в організмі . Його внесок у боротьбу з кислотами для відновлення нормального кислотно-лужного балансу — 20% усіх сполук, які організм використовує для цієї мети.
Організм зберігає карнозин у м'язових клітинах, тому його роль у нейтралізації молочної кислоти у м'язах можна сміливо назвати вирішальною.
Збільшуючи запаси карнозина в м'язах , ви, з одного боку, відтягуєте момент м'язової відмови і можете виконати більше повторень у сеті або збільшити робочу вагу , а з іншого - скорочуєте час відпочинку між сетами . І перше і друге означає зростання м'язової витривалості та інтенсивності тренінгу.
Прийом карнозину в чистому вигляді не має жодних переваг у порівнянні з бета-аланіном - потрапляючи в стравохід, карнозин обов'язково розщеплюється на бета-аланін і гістидин, які, досягнувши м'язової клітини, знову з'єднуються в карнозин.
Природна натуральна гормоноподібна речовина, яка міститься в організмі членистоногих (краби, комахи) та в деяких рослинах (шпинат, лавзея).
Анаболічний ефект (стимуляція росту м'язів) від прийому екдистерону нітрохи не слабша, ніж від прийому анаболічних стероїдів, але при цьому екдистерон не має шкідливих побічних ефектів, властивих всім стероїдним препаратам.
Результати досліджень: прийом бета-екдистерону підвищує м'язовий анаболізм на 190-200%, що можна порівняти з ін'єкціями метандростенолону. Однак, на відміну від нього та інших анаболічних стероїдів, бета-екдистерон не тільки безпечний, але й корисний.
Каталізатор транспортної функції. Найновіша розробка Weider Germany є комплексом ензимів, які покращують «клітинне дихання» — прискорюють транспортування кисню та окису азоту в м'язи .
РТК розширює сітчасту структуру мембран м'язових клітин під розмір молекул кисню та окису азоту.
Приплив кисню до м'язів збільшує виробництво енергії в клітині, дозволяючи відпрацьовувати вправу на повну силу протягом усього тренування, а насичення оксидом азоту посилює приплив крові до м'язів, а разом з нею та всіх поживних речовин.
Природні сахариди, які активують макрофаги ( ключові клітини імунної системи ) виконання їх основний функції: знищувати, поїдати чужорідні мікроорганізми ( віруси, бактерії, грибки, токсини ).
Справа в тому, що боротися з «чужинцями» макрофаги здатні лише пройшовши стадію активації. У своєму звичайному, неактивному стані макрофаги не «воюють», а просто циркулюють у крові в очікуванні сигналу активації. Зазвичай цей сигнал приходить лише тоді, коли концентрація мікробів стає настільки критичною, що порушує нормальні життєдіяльності (хвороба, рана). І макрофаги не завжди встигають упоратися з ордою чужорідних тіл.
Попередня активація макрофагів дуже важлива, оскільки дозволяє знищувати хворобу ще зародку. Чим більше у вашому організмі макрофагів в активному стані, тим сильніша опірність до хвороб.
Основна функція жирових тканин – зберігання енергії. Причому розщеплення жирів на калорії відбувається лише за відсутності інших джерел енергії (вуглеводів і білків). Найактивніше спалювання жирів протікає саме тоді, коли організм зазнає легкого дефіциту енергії, а зовсім не тотальної енергетичної кризи. В останньому випадку все відбувається з точністю до навпаки: побоюючись наступу голодних часів, організм починає запасати енергію про запас, включаючи на повну котушку процеси накопичення жирових відкладень.
Речовини, які запускають процеси «розігріву» клітин (термогенез) , підвищуючи їхню температуру до досить високого рівня, внаслідок чого жирові відкладення «розблокуються» і можуть бути використані як джерело енергії.
Результати схуднення багато хто оцінює щодо зміни ваги тіла. Це помилка! М'язи важчі від жирових відкладень. Крім цього, в м'язах завжди (навіть під час сну) протікає безліч обмінних процесів, що потребують постійного припливу енергії. Без фізичного навантаження кожен кілограм м'язів споживає 30-50 ккал на день, на місяць - 1500 ккал, на рік - 18000 ккал (що еквівалентно спалюванню 3 кг жиру). Тому, нарощуючи м'язи, ви отримуєте додатковий засіб боротьби з жиром, причому діє цілодобово.
«Розгальмовує» монолітні жирові запаси, стимулює відщеплення від них окремих жирних кислот і мобілізує їх надходження в кров, де вони перетворюються на доступне джерело енергії. Також кофеїн притуплює больові відчуття у м'язах під час тренувань, підвищує витривалість, прискорює обмін речовин, особливо перетворення харчових вуглеводів у глікоген. Нюанс: кофеїн у таблетках набагато ефективніший і корисніший за каву в напої.
Рекомендована норма: 100-300 кофеїну 1-2 рази на день.
Володіє сильними жироспалюючими властивостями Ось його два основні компоненти-термогеніки:
Епіга-галло-катехін-галлат. Блокує дію специфічного ензиму, що руйнує норепінефрин (гормон, що регулює процеси перетворення жиру на енергію). Прийом 100 мг EGCG на день збільшує щоденну витрату калорій на 64 ккал.
Рекомендована норма: 100 мг на день
Мають потужний термогенний ефект, але при цьому не мають неприємних побічних ефектів, зазвичай властивих термогенікам, - пересихання в роті, тремтіння, почастішання пульсу. Плюс до цього поліфеноли є сильними антиоксидантами.
Рекомендована норма: 300 мг на добу.
Мікроелемент, що бере активну участь у перетворенні вуглеводів на глікоген. Підтримує нормальний рівень цукру в крові, стимулює спалювання жирів та пригнічує апетит.
Рекомендована норма: 200-400 мг на день
Ліана, насіння якої містить до 6% кофеїну.
амінокислота. Прекурсор норепінефрину та епінефрину (гормонів, що стимулюють розщеплення жирів). Пригнічує апетит.